Экспазіцыя "Нам засталася спадчына".

11.09.2023

Навучэнцы 10 класа ў рамках акцыі наведалі музей і пазнаёміліся з экспазіцыяй "Нам засталася спадчына".
Нэлі Імпалітаўна расказала пра археалагічныя і архітэктурныя помнікі нашай мясцовасці, пра ўзнікненне вёсак, прыродных аб'ектаў, таксама цікавыя легенды пра Вішнеўскае возера, пра дуб, які рос каля маёнтка Карловіча і яшчэ захаваўся і цяпер.
Экскурсія была вельмі цікавай і пазнавальнай.

Музейны ўрок " Наш край у 1921-1939гг."

11.09.2023

Падчас правядзення музейнага ўрока " Наш край у 1921-1939гг."навучэнцы 11 класа паглыбілі свае веды аб палітыцы польскіх улад у адносінах да "Крэсаў Усходніх". Прывялі факты, якія пацвярджаюць, што Заходняя Беларусь з'яўлялася аграрным прыдаткам прамысловых раёнаў Польшчы, рынкам збыту прадукцыі, крыніцай таннай сыравіны і рабочай сілы. Асабліва ўразіў навучэнцаў той факт, што да 1933 года з 22 беларускіх школ на Смаргоншчыне не засталося ніводнай.

Экскурсия "З гісторыі адукацыі' в школьном музее.

Учащиеся VIII класса в рамках акции "Идем в музей"побывали на

экскурсии "З гісторыі адукацыі' в школьном музее.
С интересом слушали рассказ Нелли Имполитовны об истории родной школы, начиная с далёкого 1882 года. Узнали, что раньше школа состояла из нескольких зданий и только в 1978 году стала двухэтажной. Оказывается, в соседних четырёх деревнях раньше были начальные школы, в которых учились дети до 5 класса.
Учащиеся рассматривали школьные портфели тех времён, школьную форму, узнали фамилии бывших директоров школы и известных выпускников.
Много интересной информации унесли с собой учащиеся после экскурсии.

Уникальные экспонаты школьного музея (тематическая экскурсия)

08.09.2023

Ребята IV класса побывали на экскурсии в школьном музее, где познакомились с уникальными музейными экспонатами. Практически все эти предметы исчезли из нашего повседневного обихода, но придя в музей, ребята погрузились в прошлое и представили, глядя на экспонаты, что окружало наших предков.

Музейны ўрок

07.09.2023

Навучэнцы 9 класа паглыбілі веды аб падзеях Першай сусветнай вайны на тэрыторыі Смаргоншчыны.Мэта музейнага ўрока: фарміраванне ўстойлівага інтарэсу да набыцця ведаў па гісторыі роднага краю.

Гульня - атракцыён "Паспяшаем на кірмаш"

07.09.2023

Падчас гульні - атракцыёну навучэнцы 5 класа адгадвалі загадкі, спрабавалі назваць прыладу працы па апісанню. Пяцікласнікі атрымалі каштоўныя звесткі аб прызначэнні прылад хатняга ўжытку і асноўных занятках вяскоўцаў.